فرش دستباف تبریز

تولیدی فرش و تابلوفرش دستباف مقدم

تولیدی فرش دستباف مقدم


فرش دستباف تبریز

هنر فرشبافی ایران ستاره‌های درخشان زیادی دارد و یکی از اصلی‌ترین آنها شهر تبریز است، شهری که از گذشته‌های دور تا همین امروز به لطف دست هنرمندان خوش ذوق و فرش‌بافان خوش سلیقه و خوش قریحه‌ آذربایجان نقش و طرح‌هایی مثال زدنی و چشم‌نواز از خود به یادگار گذاشته‌اند.

فرش دستباف تبریز یکی از انواع قالی‌های ایرانی است که در شهر تبریز بافته می‌شود. تبریز یکی از مهم‌ترین مراکز بافت فرش و تابلوفرش دستباف در ایران است تبریزکه از سوی «شورای جهانی صنایع دستی» به عنوان «شهر جهانی بافت فرش» انتخاب شده‌است

"<yoastmark

در حال حاضر تبریز به عنوان کانون بزرگ عرضهٔ فرش‌های دستباف آذربایجان شناخته می‌شود و محل حضور تولید کنندگان نامور و صاحب نامی گردیده که فرش آذربایجان به آن می‌بالد.

این شهر یکی از قطب‌های بافندگی بسیار با اهمیت ایران در زمینهٔ قالی‌بافی است. فرش‌های دستباف تبریز، چه آن‌هایی که زینت‌بخش موزه‌های معتبر جهان هستند و یا در مجموعهٔ کلکسیون داران مشتاق جای گرفته‌اند، و یا آن‌هایی که در مقیاس زیاد و درکیفیتی ممتاز سر از بازارها و گالری های فرش در می‌آورند، همواره اولویت انتخاب مشتریان و علاقمندان فرش هستند .

ریزبافت بودن و ریزه کاری های هنری و عمق تصاویر (فوکوس) بر روی جزئیات، جزو مهمترین ویژگی های فرش های دستباف تبریز است. فرشهای دستباف تبريز از كوچكترين تا بزرگترين اندازه بافته مي شود.

برابر آمار منتشر شده در شهرتبریز و حومهٔ آن در سال ۱۳۶۴ شمسی بر روی ۱۶۰۰۰ دار قالی ۳۲۱۵۰ کارگر بافنده کار کرده‌اند. در سال‌های اخیر بافنده‌های چیره‌دست تبریزی به تولید فرش‌های گل ابریشم بسیار ظریف با رج‌شمار ۵۰ و ۶۰ تا 110 رج  در مقیاس وسیع روی آورده‌اند.

تولیدی فرش مقدم - فرش دستباف سالاری

فرش دستباف سالاری تولیدی فرش دستباف مقدم

فرش دستباف تبریز عموما در سطح بازار فرش بیشتر در نقشه یا طرح های به ترتیب : نقشه سالاری ، نقشه موج مهر ، نقشه خطیبی ، نقشه گلستان ، نقشه خیابانی ، نقشه بنام ، نقشه نامی ، نقشه علیا ، نقشه ماهی ، نقشه یا طرح گنبد ، نقشه گل ابریشم و … موجود هستند .

 

آموزشاخبار

تبریزتولیدی فرش دستباففرشفرش دستباففرش دستباف تبریزفرش دستباف خیابانیفرش دستباف سالاریفرش دستباف مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button